Vážení čtenáři, na našem webu využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?  
Kynologické pomůcky
Výroba a prodej českých kynologických pomůcek - rukávy, pešky, aporty, vodítka, postroje či obojky. Máme i figurantské obleky.
Vysoká škola - kynologie
Soukromá vysoká škola Akademie HUSPOL otevírá předmět Enviromentální management se zaměřením na kynologii. Přihlášky na studium do konce srpna.

Článek - Socializace psa

Socializace


Přinesením štěňátka domů jste se rozhodli pro dlouhodobé "tvarování" Vašeho nového kamaráda. Záleží pouze na vás, jaký pes z něho vyroste a jaké bude soužití s ním.

Každé štěně ví, jak vyjádřit podřízenost, náklonost, strach, atd. ale nezná hranice svého chování. Např. při hře se musí naučit, jak moc může kousnout. Musí se naučit rozpoznávat reakce ostatních.

Štěně také nezná vymoženosti naší civilizace - auta, kola, rušné silnice, vlaky, atd. Na to vše a mnoho dalších věcí ho musíte zvyknout. Když ho budete od malička brát do města, k frekventované silnici, na nádraží zvykne si nejen na dopravní ruch, ale také na lidi. Na dav lidí, který chodí okolo něho.Nechte ho ať si očuchá kolemjdoucí. Nechte je ho pohladit. Vemte ho na procházku i v šeru a ve tmě. Nelekne se pak na obvyklé trase divných neobvyklých předmětů.

Umožněte mu kontakt s jinými psy. Zjistěte si však předem, zda případný nový kamarád je socializovaný a Vašemu štěněti neublíží. Nechte je si spolu hrát. Některé hry vypadají nebezpečně, ale mírné umravnění od socializovaného, hierarchicky výše postaveného jedince Vašemu štěněti jen prospěje. Nechteje, ať si to spolu vyjasní.

Něco jiného je pak opravdická rvačka, kdy je potřeba zasáhnout a předejít tak zraněním a z nich pramenícího strachu ze psů.

Vždy když bude Vaše štěně nejisté, podpořte ho. Pochvalte, pohlaďte. Když se bude něčeho bát, pomožte mu strach překonat. Lekne se např. v šeru popelnice, která tam jindy nebyla. Pomalu, s uklidňujícím hlasem, se snažte ho k ní nalákat, aby si ji očuchal a zjistil, že mu nehrozí žádné nebezpečí. Stane se z něj sebevědomí, nebojácný pes.

Zásady výcviku psa
- nikdy necvičíme po krmení.
- než jdeme se psem cvičit, ujasníme si, co chceme procvičit a jak.
- při výcviku se soustředíme pouze na svého psa, nenecháme se ničím rozptylovat.
- vždy postupujeme od nejjednoduššího ke složitějšímu. Cvik postupně ztěžujeme.
- necvičíme příliš dlouho. Jakmile vidíme, že pes přestává být pozorný, jde do útlumu, výcvik ukončíme.
- psa motivujeme : pamlskem, hračkou a po splnění cviku ihned pochválíme a odměníme.
- pokud nemáte svůj den, jste nevrlí, jděte se raději se psem jen projít a výcvik nechte na jiný den.
- nový cvik učíme na klidném místě. Až po jeho zvládnutí přidáváme rušivé vlivy a přecházíme do rušného prostředí s cizími lidmi a psy.
- vykonání cviku vyžadujeme u dospělého psa, který cvik zná po jediném povelu. Jestliže pes povel nesplní, ihned ho přimějeme cvik vykonat. Povel donekonečna neopakujeme a nečekáme, zda pes konečně poslechne.
- psa nikdy netrestáme, pokud nám svým postojem vyjadřuje pokoru : leh na zádech s odhaleným břichem.
- trest použijeme ihned po provinění. Jestliže by mezi činem psa a trestem byla časová prodleva, psa netrestáme.
- trest musí být úměrný povaze psa. Bázlivého či měkkého psa stačí napomenout hlubokým káravým hlasem. Naopak psa tvrdého potrestáme např. silným škubnutím vodítkem.
- psa často chválíme. Využíváme k tomu vysoký chlácholivý hlas.

Článek napsal: Věra Siváková dne 05.09.2012 10:09
http://www.bonniel-dog.eu
Zpět


Ing. Tomáš Brauner © 2013 - Přidat k oblíbeným - Napište nám vzkaz
www.huspol-training.cz/ | www.pknihy.cz | www.pozoruhodneknihy.cz | www.pozoruhodnedarky.cz | www.tonery-office.eu | www.tonery-office.cz | www.huspol.cz | www.akademie-huspol.cz
TOPlist